Пептиди-стимулятори синтезу компонентів міжклітинного матриксу
Найактуальніший напрямок у сьогоднішній космецевтиці – високоактивні речовини білкової природи з широким спектром терапевтичної активності, пов’язані безпосередньо з молекулярною вагою та амінокислотним складом речовини.
Пептиди – високоактивні низькомолекулярні речовини білкової природи, здатні проходити через інтактний роговий шар. Амінокислотні ланцюжки зазвичай є фрагментом білка, що є в організмі, але не завжди. Можливий варіант, коли амінокислотна послідовність підбирається експериментальним шляхом. Механіка дії пептидів йде за наступною схемою: вони з’єднуються з клітинними рецепторами, які сприймають це як певний сигнал і відповідають певним змінам. Деякі пептиди впливають не так на рецептори, але в білок, який перетворюється на активну форму і запускає каскад реакцій. Деякі із сигнальних шляхів, у масі своєї заплутаних та різноманітних, сьогодні добре та докладно вивчені. Це і дає інструмент для регулювання клітинної тканини, так і окремих клітин. Зазвичай пептиди – водорозчинні сполуки, тому для кращого проходження через шкірний бар’єр, до них прикріплюють жиророзчинний «хвіст», як правило, пальмітат або ацетат. Отже, наш пептид перетворився на ліпопептид. У шкірі ліпідний хвіст розчиняється ферментами, а вивільнений пептид приймається за справу.
Список пептидів, які пройшли необхідні стадії перевірки та представлені на косметичному ринку.
Класифікація пептидів
Найбільша група пептидів на ринку – це пептиди, стимулятори вироблення міжклітинного матриксу. Пов’язано це з тим, що боротьба зі старінням – одне з найамбітніших завдань космецевтики.
Друга група – міорелаксанти. Пептиди, які блокують нервовий імпульс. Забирають мімічні зморшки шляхом зняття навантаження на проблемні зони.
Пептиди – стабілізатори – це пептиди, що надають загальнозміцнюючу дію на шкіру, пов’язану з підвищенням її власного потенціалу. Позитивні зміни відбуваються різних рівнях і зачіпають різні структури, від бар’єрного рогового шару, до дермального матриксу.
Пептиди – регулятори меланогенезу
Пептиди – імуномодулятори (Rigin)
Пептиди-трансмітери нервова регуляція та сигнальна міжклітинна взаємодія.
Пептиди, що покращують мікроциркуляцію та лімфоток
Пептиди – стимулятори вироблення компонентів міжклітинного матриксу
Старіння та деградація міжклітинного матриксу йде, на жаль, з двох сторін: з віком падає активність фібробластів (клітини, що відповідають за синтез міжклітинного матриксу) та активуються ферменти ММП (металопротеїнази), що руйнують клітинний матрикс. Як стимулювати фібробласти? Як уповільнити вироблення ММП? За допомогою матрикінів. Матрикін – невеликий пептидний фрагмент (не більше 20 амінокислот).
На сьогодні описані матрикін:
– гексапептид VGVAPG (вивільняється при гідролізі еластину під впливом ферменту еластази)
– пентапептид KTTKS (фрагмент альфа1 колагену),
– трипептид GHK (фрагмент альфа 2 ланцюга колагену I типу)
– фрагменти ламініну -5 та тропоеластину
Механіка їх дій така: матрикін сигналізують фібробластам про розпад компонентів матриксу. Фібробласти сприймають сигнал як керівництво до посиленого синтезу нових. При природному ході речей наші рідні матрикін так і поводяться, але з віком, через глікацію структурних білків оновлення шкірної тканини гальмується. У пробірці, IN VITRO, привнесення додаткових матрикінів до клітин дає швидкі та ефектні результати. Насправді відповідь набагато слабша, оскільки (зокрема) те, що воднорастворимым матрикинам нелегко проходити через ліпідні структури рогового шару. З цим пов’язане сучасне схрещування пептидів і хвостів жирних кислот.
До цієї групи належать такі пептиди:
MATRIXYL (INCI: PALMITOYL Pentapeptide-3)
Biopeptide EL і Dermaxyl (INCI: Palmitoyl Oligopeptide)
Biopeptide СL, Trylagen, Aldenine (INCI: Palmitoyl Tripeptide-1)
Інший принцип реалізований у пептиді Syn-Coll (INCI: Palmitoyl Tripeptide-5).
На відміну від прямої стимуляції клітин, яку здійснюють перераховані вище пептиди, Syn-Coll діє опосередковано, через тромбоспондин I, активуючи TGFb і стимулюючи продукцію колагену. Тромбоспондин I – це багатофункціональний протеїн, він активує латентну і біологічно не активну форму фактора росту, що трансвормує (TGFb). Активований TGFb зв’язується з певним фрагментом молекули
Тромбоспондину, що складається з трьох амінокислот: -Arg -Phe -Lys. Ця послідовність відтворена Syn-Coll, який таким чином імітує дію тромбоспондину, і стимулює вироблення колагену.
Посилення виробітку колагену – це ще не все. Для якісного та реального покращення шкіри потрібна правильна структуризація та організація в колагено-еластиновому каркасі. Для правильного і правильного складання необхідний лімікан, протеоглікан, що бере участь у фібриллогенезі.
Колагенові волокна молодій шкірі утворені фібрилами, організованими певним чином. Угруповання їх у волокна – фібілогенез – ініціюється та регулюється протеогліканами. Таким чином протеогликани потрібні для правильного, «молодого» складання колагену.
Нижче наведені пептиди, що сприяють правильному складанню колагенових волокон:
Синтетичний пептид DERMICAN (INCI: Acetyl Tripeptide-9) збільшує продукцію протеоглікану та покращує якість та організацію колагенового каркасу.
DECORINYL (INCI: Tripeptide-10 CITRULLINE) – синтетичний пептид, що повторює фрагмент білка декорину. У шкірі він контролює розмір колагенових волокон, бере участь у регуляції клітинного росту, що було доведено експериментально (імітує дію декорину).
Декориніл для кращого транспортування часто включають до ліпосомальних систем доставки.
Вікові зміни шкіри відбуваються на межі епідермісу та дерми, дермоепідермальному з’єднанні, що поступово слабшає. Причина – вікове зниження продукції молекул, що у побудові дермоэпидермальной кордону. У тому числі колагену VII типу та синдекану 1.
Синдекан – відноситься до сімейства протеогліканів, що виробляється в епідермісі. Колаген 7 типу забезпечує адгезію (зчеплення, зшивку) дерми та епідермісу. Syn-orage (INCI: Acetyl Tripeptide-11) працює на рівні епідермісу, стимулюючи базальні клітини, які починають активно виробляти синдекан-1 та колаген 7 типу, відновлюючи міцність шкірної тканини. Також вироблення колагену типу 7 стимулює пептид ChroNoLine, біоміметик, виділений з фактора росту. Хронолайн (ChroNoLine) посилює також синтез ламініну та фібронектину. Ламінін – це глікопротеїн із молекулярною масою близько 850 кДа, присутній у базальній мембрані. Гексапептид Serilsine (INCI: Hexapeptide 10) є фрагментом хематаксичного ділянки а-ланцюга, відповідального за «впізнавання» ламініну клітинами. В експериментах було доведено, що цей пептид імітує функцію ламініну, полегшує клітинну адгезію, стимулює відновлення базальної мембрани, стимулює синтез ламініну, відновлює базальну мембрану.
Висновок – пептиди, що покращують якість міжклітинного матриксу, ремоделюють пептиди, здатні запускати оновлення матриксу фізіологічним шляхом, імітуючи природний механізм регуляції процесів розпаду/синтезу його компонентів. Вони зустрічаються не тільки в анти-ейдж косметиці та косметиці по догляду за шкірою, що в’яне, але і косметиці, призначеної для репарації (відновлення) травмованої шкірою. (Після пілінгу, мезотерапії). Ми знаходимося на початку шляху розвитку напряму ізоологічної косметології. Фізіологічною – тому, що її завданням є пробудження власних фізіологічних сил шкіри, способом найближчим до природної регуляції. Використання пептидів спирається на міцну наукову базу та використовує сучасні технології.
Підготовлено на базі матеріалів «Пептидні технології в косметиці: тенденції та перспективи», авторів Ернандес та Орасмяе-Медер